× NEW! Click here to visit our new website!
Judiciary Seal Judiciary Seal State of Mississippi Judiciary State of Mississippi Judiciary State of Mississippi Judiciary State of Mississippi Judiciary State of Mississippi Judiciary
   
Judiciary Seal menubar
Judiciary Seal Judiciary Seal
Judiciary Seal Spacer Spacer
Judiciary Seal Judiciary Seal
Home
About the Courts
Map & Visitors' Guide - Carroll Gartin Justice Building
About the Courts
About the Courts
Appellate Court Directory
Judicary Directory
Commisions, Task Forces & Committees
Reports
Forms
Technology
MEC
MYCIDS
ChildrensCommission
Continuing Legal Education and Board of Certified Court Reporters
Bar Admissions
Bar Roll
MS Judicial College
MMJI
News
Public Records Policy
Employment Opportunities
Site Accessibility
 
 

 

 

 

Court of Appeals
Line
Districts
established by Miss. Code Ann. § 9-4-5

Court of Appeals District 1:
Counties: Alcorn, Benton, Calhoun, Chickasaw, Choctaw, DeSoto, Itawamba, Lafayette, Lee, Marshall, Monroe, Pontotoc, Prentiss, Tate, Tippah, Tishomingo, Union, Webster and Yalobusha; in Grenada County the precincts of Providence, Mt. Nebo, Hardy and Pea Ridge; in Montgomery County the precincts of North Winona, Lodi, Stewart, Nations and Poplar Creek; in Panola County the precincts of East Sardis, South Curtis, Tocowa, Pope, Courtland, Cole's Point, North Springport, South Springport, Eureka, Williamson, East Batesville 4, West Batesville 4, Fern Hill, North Batesville A, East Batesville 5 and West Batesville 5; and in Tallahatchie County the precincts of Teasdale, Enid, Springhill, Charleston Beat 1, Charleston Beat 2, Charleston Beat 3, Paynes, Leverette, Cascilla, Murphreesboro and Rosebloom.

Court of Appeals District 2:

Counties: Bolivar, Carroll, Claiborne, Coahoma, Holmes, Humphreys, Issaquena, Jefferson, Leflore, Quitman, Sharkey, Sunflower, Tunica, Warren, Washington and Yazoo; in Attala County the precincts of Northeast, Hesterville, Possomneck, North Central, McAdams, Newport, Sallis and Southwest; that portion of Grenada County not included in the First Court of Appeals District; in Hinds County Precincts 11, 12, 13, 22, 23, 27, 28, 29, 30, 40, 41, 83, 84 and 85, and the precincts of Bolton, Brownsville, Cayuga, Chapel Hill, Cynthia, Edwards, Learned, Pine Haven, Pocahontas, St. Thomas, Tinnin, Utica 1 and Utica 2; in Leake County the precincts of Conway, West Carthage, Wiggins, Thomastown and Ofahoma; in Madison County the precincts of Farmhaven, Canton Precinct 2, Canton Precinct 3, Cameron Street, Canton Precinct 6, Bear Creek, Gluckstadt, Smith School, Magnolia Heights, Flora, Virlilia, Canton Precinct 5, Cameron, Couparle, Camden, Sharon, Canton Precinct 1 and Canton Precinct 4; that portion of Montgomery County not included in the First Court of Appeals District; that portion of Panola County not included in the First Court of Appeals District; and that portion of Tallahatchie County not included in the First Court of Appeals District.

Court of Appeals District 3:

Counties: Clarke, Clay, Jasper, Kemper, Lauderdale, Lowndes, Neshoba, Newton, Noxubee, Oktibbeha, Rankin, Scott, Smith and Winston; that portion of Attala County not included in the Second Court of Appeals District; in Jones County the precincts of Northwest High School, Shady Grove, Sharon, Erata, Glade, Myrick School, Northeast High School, Rustin, Sandersville Civic Center, Tuckers, Antioch and Landrum; that portion of Leake County not included in the Second Court of Appeals District; that portion of Madison County not included in the Second Court of Appeals District; and in Wayne County the precincts of Big Rock, Yellow Creek, Hiwannee, Diamond, Chaparral, Matherville, Coit and Eucutta.

Court of Appeals District 4:
Counties: Adams, Amite, Copiah, Covington, Franklin, Jefferson Davis, Lawrence, Lincoln, Marion, Pike, Simpson, Walthall and Wilkinson; that portion of Hinds County not included in the Second Court of Appeals District; and that portion of Jones County not included in the Third Court of Appeals District.


Court of Appeals District 5:

Counties: Forrest, George, Greene, Hancock, Harrison, Jackson, Lamar, Pearl River, Perry and Stone; and that portion of Wayne County not included in the Third Court of Appeals District.

Court of Appeals District Map

 




Appellate Court
Court of Appeals
Oral Argument Webcasts
Docket Calendar
General Docket
Decisions
Decisions Search
Archived Oral Arguments
2015
2014